Hakkımızda

Tarihçe

Alüminyumun eloksal kaplanması Avrupa'da 1950’li yıllardan beri yapılmaktadır. Ülkemizde 1970 lerde başlayan Eloksal kaplama işlemini uluslararası normlara ve şartnamelere uygun olacak şekilde yapabilmek ve böylece daha kaliteli üretimle amacıyla 1986 yılında Türkiye’de alüminyuma eloksal (anodik oksidasyon) kaplayan önde gelen yedi firmanın temsilcileri kurucu vasfı ile biraraya gelerek “ELOKSALCILAR BİRLİĞİ DERNEĞİ” kısaca “EL-BİR” adı ile bir dernek kurmuşlardır.


Bu firmalar, alfabetik olarak ve kısa adları ile;


  • ALSAN ALÜMİNYUM
  • ALTINTAĞ ALÜMİNYUM
  • ÇUHADAROĞLU ALÜMİNYUM
  • FENİŞ ALÜMİNYUM
  • PALMEK PROFİL
  • TEKNİK ELOKSAL
  • TERME METAL

firmalarıdır.

ELBİR, 1989 yılında Avrupa Eloksalcılar Birliği (EURAS) üyeliğine kabul edilmiştir. Daha sonra Avrupa’da ESTAL’in (Avrupa Alüminyum Yüzey İşlem Birliği) kurulması ile derneğimizin tüzüğü 1992 yılında değiştirilerek AYİD adı ile ESTAL’e üye olmuştur.


Bu sayede, o tarihten beri Türkiye'de QUALANOD (Avrupa Alüminyum Eloksal Kalite Belgesi) ve QUALICOAT (Avrupa Alüminyum Boyama Kalite Belgesi) belgelendirilmesi, bu kuruluşların genel lisansörü olan derneğimizin organizasyonu ile yapılmaktadır.


“Geleceğin metali” olarak tanımlanan alüminyuma uygulanan yüzey işlemleri alüminyuma çeşitli özellikler kazandırılarak çok yönlü bir metal haline getirilebilmesi büyük rol oynamıştır.


Alüminyuma uygulanan yüzey işlemler olarak; Anodik oksidasyon (Eloksal), kromatlama, fosfatlama, elektrostatik ve elektroforetik boyama, krom İçermeyen kimyasal dönüşüm, ve krom ve nikel gibi başka metallerle ile alüminyumun yüzeyinin kaplanmasını içermektedir. Bu yüzey işlemleri ile mimari uygulamalar için dayanım özelliği yanısıra dekoratif görünüm, endüstriyel uygulamalar için de yüzey sertliği ve aşınma dayanımı gibi özellikler daha da geliştirilmektedir.


Eloksal kaplamanın Avrupa’da 50’li, elektrostatik boyamanın 80’li yıllardan beri uygulanması ve bu süreçte pek çok avrupa ülkesinde konu ile ilgili normlar hazırlanmış ve gelişen prosesler sayesinde eloksal tabakasının dayanıklılığı ve renklendirilmiş eloksalın güneş ışığı etkisi ile solmaması sağlanmıştır. Eloksal ve elektrostatik boyamanın getirdiği daynım, uzun ömür, renk alternatifi ve dekoratif etkiler ile alüminyum profil ve levhaların mimari alanda kullanımını geniş ölçüde tercihini sağlamıştır.


Misyon

Derneğimiz, ESTAL, QUALANOD ve QUALICOAT’un Türkiye Temsilcisi olarak, Avrupa’ya ve diğer ülkelere ihracat yapan alüminyum yüzey işlem firmalarının QUALANOD ve QUALICOAT belgelendirilmesini yapmaktadır. Derneğimiz, sektöründe uluslar arası teknik gelişmeleri takip etmek ve firmalar arasında ilişkileri geliştirmek amacıyla üyesi olduğu ESTAL’in iki yılda bir değişik bir ülkede yapılan kongrelerine katılmakta ve elde ettiği bilgileri üyelerine seminerler ve yayınlarla iletmektedir.


Aktiviteler

Kurulduğundan bu yana üyelerimize alüminyum yüzey işlemlerinde yaşanan gelişmeler ile ilgili eğitim, seminer ve bilgilendirme toplantıları yapılmış ve 1999 yılında Müfettişler toplantısına, 2000 Yılında ESTAL kongresine AYİD olarak İstanbul’da ev sahipliği yapılmıştır. İlgili tüm doküman ve sunumlar üyelerimiz ile paylaşılmaktadır.

1990 yılından itibaren periyodik olarak önce üye firmalarımızın düzenledikleri yemekli üye toplantıları daha sonraları AYİD tarafında organize edilerek pandemi dönemine kadar devam etmiştir. Derneğimizin 20. ve 30. Kuruluş yıllarında yemekli kutlama törenleri düzenlenmiş ve üyelerimize sertifikaları ile birlikte plaketleri takdim edilmiştir.

“Alüminyum Yüzey işlemler-1” kitabı, Qualicoat ve Qualanod spesifikasyonları tercümeleri hazırlanıp üyelerimiz ile paylaşılmıştır.

Merhum Başkanımız Sayın Timur ULUCAK adına bir anma yemeği ve seminer düzenlenmiştir.

ESTAL, ALUEXPO-ALUS, EUROASIA-STT, TÜYAP İSİFED 3. Sanayi Etkinliği gibi bir çok fuar, seminerlere katılım sağlanmış ve ilgili odaların meslek komiteleri, dernekler ile toplantılar yapılıp karşılıklı görüş alış verişleri yapılmaktadır.

19 yıl sonra ESTAL Kongresinin tekrar İstanbul’da AYİD tarafından organize edilmiş ve Eylül 2019 tarihinde tüm dünyadan geniş bir katılım sağlanmış ve son yılların en etkili organizasyonu olarak değerlendirilmiştir.

Derneğimiz, TİM-İDDMİB İhracatın Metalik Yıldızları Ödül töreninde ihracata destek sağlayan kuruluş olarak iki yıl üst üste ödül almıştır.

Periyodik olarak üyelerimizin tesis sorumlu ve çalışanlarına Qualicoat ve Qualanod teknik eğitimleri verilmektedir.